احتمال کاهش قیمت طلا چقدر است؟


در هفته پایانی آوریل، قیمت جهانی طلا دچار نوساناتی شد و در معاملات روز پنج‌شنبه بار دیگر به کانال هزار و ۶۰۰ دلار هم بازگشت. اما در نهایت روز جمعه پس از تهدیدهای ترامپ مبنی بر وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی، رشد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در هفته پنجم آوریل طلا با افت ۰٫۸ درصدی مواجه شد. تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و عدم قطعیت، فلز زرد از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۳ درصد بازدهی داشته و تحلیلگران زیادی، ادامه روند صعودی این بازار را پیش‌بینی کرده‌اند.

بر اساس آخرین نظرسنجی هفتگی کیتکو که در یکم می انجام شده، ۱۵ تحلیلگر حرفه‌ای وال‌استریت شرکت کردند که ۹ نفر معادل ۶۰ درصد، رشد قیمت طلا را برای هفته آینده پیش‌بینی کرده‌اند. پنج نفر معادل ۳۳ درصد معتقدند، فلز زرد روند نزولی خواهد داشت و تنها یک نفر معادل هفت درصد هیچ نظری در مورد روند قیمت نداشته است.

از سوی دیگر، از میان هزار و ۷۵۰ نفر سرمایه‌گذاران خرد که در این نظرسنجی شرکت کردند، ۹۴۳ رای‌دهنده، معادل ۵۴ درصد افزایش قیمت طلا و ۵۰۵ نفر، معادل ۲۹ درصد کاهش قیمت این فلز گرانبها را پیش‌بینی کردند. ۳۰۲ نفر از رای‌دهندگان، معادل ۱۷ درصد نیز نظری در مورد روند قیمت طلا نداشتند.

نظرسنجی کیتکو ۱ می ۲۰۲۰

در آخرین نظرسنجی انجام‌شده هفته گذشته، اکثریت تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت در مورد آینده کوتاه‌مدت بازار فلز زرد خوش‌بین بودند که پیش‌بینی آنها صحیح نبود.

هرچند هنوز اکثریت تحلیلگران و سرمایه‌گذاران به آینده بازار فلز زرد خوش‌بین هستند اما تعداد بدبین‌ها نیز افزایش یافته است.

ریچارد بیکر، سردبیر نشریه اورکا ماینر، به کیتکونیوز گفته است: برخی فعالیت‌ها در ماه گذشته نقش قابل توجهی در کاهش قیمت طلا داشت با این حال، پیش‌بینی من این است که فلز زرد در هفته آینده بیش از هزار و ۷۰۰ دلار و قیمت نقره نیز حدود ۱۵٫۱۴ دلار در هر اونس خواهد بود.

استدلال او عدم قطعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا و تاثیر پیامدهای مخرب آن بر بازارهای جهانی است.

به‌گفته او، نزدیک صفر نگه داشتن نرخ بهره نیز به‌نفع بازار طلا است. تزریق نقدینگی به بازار از سوی آمریکا، ژاپن و فرانسه از دیگر دلایل رشد قیمت طلا خواهد بود.

فیل فلین، تحلیلگر ارشد پرایس فیوچرز گروپ، از دیگر خوش‌بین‌های این بازار هم روند صعودی را برای هفته آینده پیش‌بینی کرده است.

شان لاسک، تحلیلگر ارشد موسسه والش‌ تریدینگ، سطح حمایتی هزار و ۶۷۵ و هزار و ۶۲۵ را برای طلا در هفته پیش‌رو پیش‌بینی کرده و معتقد است روند صعودی ادامه خواهد یافت. اما ممکن است رشد قیمت چندان نباشد و این خود فرصت خوبی برای خرید خواهد بود.

به‌گفته آدام باتن، تحلیلگر ارشد موسسه فارکس لایو، علی‌رغم افت قیمت طلا در روزهای پایانی هفته گذشته، سطح حمایتی همچنان هزار و ۶۵۹ دلار است و این خود نشان می‌دهد که قیمت طلا به کانال هزار و ۷۰۰ دلار بازخواهد گشت.

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی اما معتقد است که طلا پس از اوج خود در اواسط مارس، اندکی کاهشی خواهد شد. بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی در برخی نقاط جهان خوش‌بینی سرمایه‌گذاران و رشد اشتها برای دارایی‌های پرریسک را به‌همراه داشته و این به زیان بازار طلاست.

با این حال او توصیه کرده که سرمایه‌گذاران اقدام به فروش طلا در هفته آینده نکنند؛ به‌عقیده او روند بلندمدت صعودی خواهد بود.

چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز پیش‌بینی کرده است که قیمت طلا در هفته آینده در سطح میانگین ۵۰ روز گذشته و در محدوده هزار و ۶۵۴ دلار قرار خواهد گرفت. با این حال او هم به آینده بلندمدت فلز زرد خوش‌بین است.

جدیدترین اتفاقات مربوط به طلا را می‌توانید در سلسله اخبار قیمت جهانی طلا تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *