کاهش ۱۰ درصدی قیمت برنج در استان‌های شمالی


دبیر انجمن برنج کشور گفت: هم‌اکنون قیمت برنج با کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی در استان‌های شمالی به کیلویی ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، جمیل علی‌زاده شایق، دبیر انجمن برنج کشور با اشاره به اینکه برداشت برنج در حال انجام است، اظهار کرد: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، عملکرد و کیفیت برنج تولیدی طی ۱۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

وی از افزایش حداقل ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تنی تولید برنج نسبت به سال‌های قبل خبر داد و گفت: برآورد‌های اولیه حاکی از آن است که تولید برنج از مرز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کمتر نخواهد بود چرا که اراضی شالیزاری که در سال‌های ۹۵ تا ۹۷ به سبب خشکسالی و کم آبی برنج کاشت نشده بود، امسال به زیر کشت رفت.

علی‌زاده شایق با بیان اینکه امسال سطح زیر کشت برنج به سبب شرایط مساعد آبی از ۶۰۰ هزار هکتار فراتر رفت، افزود: ذخیره سازی مناسب آب پشت سد‌ها بیش از سال‌های گذشته بدان معناست که تولید از شرایط مساعدی برخوردار است.

دبیر انجمن برنج از کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت برنج در استان‌های شمالی خبر داد و گفت: علی رغم آنکه در سال‌های گذشته طبق روال معمول، قیمت برنج از دهه سوم شهریور و اول مهر با روند افزایشی روبرو می‌شد، اما با کاهش نسبی نسبت به سال قبل به حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان در استان‌های شمالی رسیده است.

وی ادامه داد: با توجه به پایان فصل برداشت از آبان به بعد و استمرار مصرف و تقاضا، قیمت برنج با روند افزایشی در بازار روبرو خواهد شد.

به گفته علی‌زاده شایق، با وجود کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت برنج در استان‌های شمالی، اما متاسفانه قیمت برنج در بازار‌های بزرگ همچون تهران تغییری نداشته است.

این مقام مسئول در واکنش به اظهارنظرات واردکنندگان مبنی بر دلایل گرانی برنج داخلی در بازار تهران بیان کرد: علی‌رغم آنکه ممنوعیت واردات هیچ ارتباطی به گرانی برنج داخلی ندارد، اما واردکنندگان با بیان چنین اظهار نظراتی به دنبال واردات هستند، در حالیکه طبق قول معاون وزیر صمت انتظار می‌رود تا بعد از آبان مجوز ترخیص برنج‌های مانده در گمرک داده نشود.

وی ادامه داد: بنا بر آمار از ابتدای سال یک میلیون تن برنج وارد کشور شده است، در حالیکه نیازی به این میزان واردات نبود. اما انجمن واردکنندگان به سبب کاهش قیمت جهانی برنج و سود شیرین واردات به دنبال این موضوع هستند.

دبیر انجمن برنج کشور در پایان درباره تاثیر احیای وزارت بازرگانی بر امر واردات گفت: اگرچه با احیای وزارت بازرگانی و استمرار واردات بی‌رویه، تولید داخل در ورطه نابودی قرار می‌گیرد، اما بنده به قول معاون وزیر صمت امیدوار هستم.

 

منبع: باشگاه خبرنگارانمنبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *