کاهش پرداخت‌های الکترونیکی با شیوع کروناتعداد تراکنش‌های شبکه پرداخت کشور (کارت‌خوان، موبایلی و اینترنتی) در اسفند ۹۸ که شیوع کرونا شتاب گرفت، کاهش داشته که علت اصلی آن را می‌توان در تعطیلی مشاغل و اصناف پرمشتری مانند رستوران‌ها، سینماها و … جستجو کرد.

بررسی جداول آماری شبکه الکترونیکی پرداخت کارت کشور نشان می‌دهد در اسفندماه ۱۳۹۸ تعداد دو میلیارد و ۲۸۰ میلیون تراکنش به ارزش ۳۲۸ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان در شبکه پرداخت کارت کشور انجام شده که از نظر تعداد تراکنش نسبت به بهمن ۱۳۹۸ حدود ۱.۳۷ درصد (معادل ۳۱ میلیون و ۵۸۰ هزار و ۷۶۲ تراکنش) کاهش یافته است.

ارزش تراکنش‌های شبکه پرداخت کشور در اسفند ۹۸ نسبت به بهمن همان سال رشد ۱.۲۲ درصدی را ثبت کرده است.

در بهمن ۱۳۹۸ تعداد دو میلیارد و ۳۱۲ میلیون تراکنش به ارزش ۳۲۴ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان از طریق شبکه پرداخت انجام شده بود.

کاهش ۱.۳۷ درصدی تعداد تراکنش‌های شبکه پرداخت در حالی رخ داده که در اسفند ۹۸ به دلیل شیوع کرونا، محدودیت‌هایی در استفاده از اسکناس و پول نقد ایجاد شده و همچنین تبلیغ گسترده‌ای برای استفاده از کارت‌خوان و سایر روش‌های پرداخت غیرحضوری انجام شد.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد که علت تعداد تراکنش‌ها، تعطیل شدن برخی اصناف و مشاغل به علت شیوع کرونا در اسفندماه بوده است.

 به‌عنوان‌مثال، رستوران‌ها، فست فودها، سینماها و مراکز فرهنگی و … با استفاده از کارت‌خوان، بخش قابل‌توجهی از تراکنش‌ها را به خود اختصاص می‌دادند، اما پس از شیوع کرونا، میزان مراجعه و استفاده از این دسته از کالاها و خدمات به‌تدریج کاهش یافت و سپس متوقف شد.

البته با توجه به تشویق استفاده از خریدهای اینترنتی در هفته‌های اخیر، احتمالاً میزان تراکنش‌های الکترونیکی به‌تدریج رو به افزایش گذاشته و روند صعودی بیابد.

 رشد ۱۱ درصدی در کارنامه یک‌ساله

اگرچه میزان تراکنش‌های شبکه پرداخت در اسفند ۹۸ نسبت به ماه قبل خود کاهش داشته اما بررسی آمار یک‌ساله نشان‌دهنده رشد قابل‌توجه در این بخش است.

جداول آماری شبکه الکترونیکی پرداخت کارت کشور (شاپرک(نشان می‌دهد تعداد تراکنش‌های شبکه پرداخت در اسفند ۹۸ نسبت به اسفند ۹۷ رشد ۲.۸ درصدی داشته است.

مبلغ و ارزش تراکنش‌های شبکه پرداخت نیز در دوره مورد بررسی نشانده دهنده رشد ۱۱.۶ درصدی در کارنامه یک‌ساله آن است.

در اسفند ۹۷ تعداد دو میلیارد و ۲۱۸ میلیون تراکنش به ارزش ۲۹۳ هزار و ۹۲۲ میلیارد تومان در شبکه پرداخت الکترونیکی کشور انجام شده بود.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *