پیش‌بینی افزایش 10 درصدی قیمت نفت برای سال آینده


چند سال پس از آنکه ورود نفت شیل آمریکا بازار نفت جهانی را به هم ریخت به نظر می‌رسد دوران شکوفایی این صنعت به پایان رسیده و طی سال آینده شاهد افزایش قیمت نفت خواهیم بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از گلف‌نیوز؛ همین چند سال پیش بود که ورود نفت شیل آمریکا به بازار جهانی شرایط را دگرگون کرد و قیمت‌ها را از بالای ۱۰۰ دلار به حدود ۳۰ دلار رساند.

حالا اما کارشناسان می‌گویند ممکن است در آینده نزدیک شاهد پایان یافتن شکوفایی این صنعت در آمریکا باشیم.

به گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، تا پایان سال ۲۰۲۰ خواهیم دید که افزایش تولید نفت شیل در آمریکا روندی کاهشی را طی خواهد کرد.

اول هانسن، مدیر بخش کالاهای استراتژیک بانک ساکسو می‌گوید: این مسئله می‌تواند علی‌رغم کاهش رشد تقاضای نفت در سال آینده به افزایش قیمت طلای سیاه منجر شود.

وی گفت: من پیش‌بینی می‌کنم که سال آینده این موقع قیمت نفت ۱۰ درصد افزایش یافته که این مسئله بر اساس کاهش تولید نفت آمریکا و ادامه پایین نگه داشتن عرضه از سوی اوپک و روسیه است.

در حال حاضر قیمت نفت حدود ۶۲ دلار در هر بشکه است که طی سال ۲۰۱۹ روندی افزایشی را طی کرده است و از ۵۲ دلار در سال گذشته به ۷۲ دلار در ماه می سال جاری رسیده که از جمله دلایل آن کاهش عرضه اوپک و تأثیر مناقشات ژئوپلیتیک بر عرضه بوده است.

هنسن می‌گوید که انتظار دارد شاهد عرضه کنترل شده نفت از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس به خصوص عربستان باشیم.

وی معتقد است طی سه ماه آینده نیز شاهد باقی ماندن قیمت در محدوده ۶۰ دلار باشیم.

این کارشناس ساکسو بانک می‌گوید: به طور کلی به دلیل کیفیت بالا نفت آمریکا مطلوب پالایشگاه‌ها نیست و حتی اگر شرکت‌های آمریکایی به اندازه کافی نفت تولید کنند شاید این نفت از نظر کیفیت در شرایط مطلوب پالایشگاه‌ها نباشد.

فاکتور کیفیت یک عامل کلیدی است و نفت خاورمیانه، کانادا و روسیه از کیفیت مناسب‌تری برخوردار است.

پیش‌بینی می‌شود طی سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش ۱٫۲ میلیون بشکه روزانه تقاضای نفت نیز باشیم.

 

منبع: فارسمنبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *