پول‌های پیش‌فروش خودرو چه می‌شوند؟


به گزارش تجارت‌نیوز، ماجرای پیش‌فروش خودروهای تولیدی با وجود معوقات جاری برای تامین نقدینگی بیشتر در حالی از سوی خودروسازان بزرگ کشور شروع شده است که آنها با مصوبه شورای پول و اعتبار تسهیلات ۵ هزار میلیارد تومانی مصوب شورای پول و اعتبار را دریافت کرده‌اند تا به قطعه‌سازان به خاطر بدهیشان بپردازند. با این حال خودروسازان همواره از کمبود نقدینگی می‌نالند و بحث پیش‌فروش خودروها برای تامین نقدینگی آغاز شده است.

حال این پرسش مطرح می‌شود اگر معوقات خودرویی تکمیل و تا زمان موعود دست مشتریان تحویل داده نشود، پولهایی که خودروسازان از این طریق به دست آورده‌اند کجا صرف می‌شود؟

شاپور سامعی، نایب‌رئیس انجمن قطعه‌سازان چندی پیش اعلام کرده و گفته بود: اکنون بانک‌های عامل در حال تقسیم کار برای پرداخت این مبالغ هستند. طبق آنچه که مدیران خودروسازی اعلام کرده‌اند، احتمالا تمام این مبلغ تسهیلات در اختیار قطعه‌سازان قرار خواهد گرفت و تا اواخر بهمن ماه به دست قطعه‌سازان رسیده است.

نکته حائز اهمیت این است که هر چند وقت یکبار این ۲ خودروساز بزرگ کشور طرح ثبت‌نام جدید پیش‌فروش خودرو را اعلام می‌کنند. بسیاری از ثبت‌نام‌کنندگان که ۶ ماه پیش نوبت تحویل خودروی آنان فرا رسیده، اما هنوز خودروی خود را تحویل نگرفته‌اند حتی از سال گذشته هم اجرای برخی تعهدات زمین مانده است. بنابراین اگر معوقه‌ای پابرجا بماند به طور قطع از کمبود نقدینگی نیست و مدیران خودروساز کشور باید پاسخگو باشند که این نقدینگی صرف چه اموری می‌شود؟

 

منبع: آفتاب یزدمنبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *