لزوم توجه به ظرفیت توسعه روابط با ارمنستانرئیس اتاق کرمان گفت: فقط 7 درصد صادرات ایران به ارمنستان را محصولات و کالاهای استان به میزان 11 میلیون دلار تشکیل می‌دهد که بسیار ناچیز است.

سیدمهدی طبیب زاده در نشست بررسی همکاری‌های مشترک کرمان و ارمنستان با حضور سفیر این کشور در تهران، افزود: درمجموع حجم مبادلات تجاری ایران با ارمنستان بسیار کم و حدود 607 میلیون یورو است که باید برای افزایش این مبادلات نقشه راه و پروژه‌هایی تعریف، وظایف را تقسیم و کارها را پیگیری و اجرا کنیم.

وی با اشاره به اینکه قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس، روسیه و ارمنستان، پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند، ادامه داد: 30 درصد صادرات ایران به اوراسیا را محصولات کرمان تشکیل می‌دهد که البته با افزایش صادرات به ارمنستان می‌توان به بازارهای چهار کشور دیگر عضو این اتحادیه راه یافت.

طبیب زاده، خاطرنشان کرد: استان کرمان با توجه به ظرفیت‌ها و برخورداری‌های فراوان، امکان همکاری با همه کشورها را دارد که در این رابطه کشورهای همسایه به‌ویژه کشورهایی که سابقه دیرینه همکاری و مشترکات فرهنگی و اقتصادی با ایران دارند، در اولویت قرار می‌گیرند.

رئیس اتاق کرمان، اظهار کرد: ارمنستان در حوزه فنی و تکنولوژی فعال و پیشرفته است که می‌تواند در ترکیب با فناوری‌های استان و کشور، زمینه همکاری‌های بسیاری را به وجود آورد.

 وی با بیان اینکه تجارت با ارمنستان باید دو سویه باشد زیرا تجارت برد- برد ماندگار خواهد بود، گفت: بازار کالاهای ایران در ارمنستان و کشورهای همسایه این کشور و از سوی دیگر امکان حضور کالاهای ارمنستان در بازار ایران را بررسی خواهیم کرد.

طبیب‌زاده پیشنهاد تنظیم و امضای تفاهم‌نامه اقتصادی بین کرمان و ارمنستان و درخواست راه‌اندازی میز ارمنستان و اوراسیا در کرمان را مطرح کرد و افزود: با امضای این تفاهم‌نامه مراودات تجاری و با راه‌اندازی این میز سفرهای تجاری بین دو طرف افزایش خواهد یافت.

در ادامه این نشست نیز سفیر ارمنستان در ایران، با اشاره به اینکه استان‌های زیادی را در ایران سفر داشته‌ام اما اولین بار است به کرمان آمدم، گفت: از همان لحظات ابتدایی ورود به کرمان هوای خوب، آفتاب درخشان، روابط انسانی و مردم عالی کرمان تأثیر خوب و مثبتی در ما گذاشت.

آرتاشس تومانیان، با اشاره به اینکه ارمنستان با چهار کشور ایران، ترکیه، گرجستان و آذربایجان همسایه است، ادامه داد: ارامنه و ایرانی‌ها هزاران سال در منطقه با یکدیگر زندگی کرده‌اند و ارتباط تجاری ایران و ارمنستان سال آینده به 30 سال می‌رسد.

وی با بیان اینکه ارمنستان سه میلیون نفر جمعیت دارد و وسعت آن کمتر از استان کرمان است، بیان کرد: حدود دو سال پیش انقلاب ارمنستان پیروز و دولت و مجلس جدید تشکیل شد و کشور ما در چند سال اخیر توانسته استقلال خود را به دست بیاورد.

تومانیان، اظهار کرد: حدود 8 میلیون نفر از ارامنه در خارج از ارمنستان زندگی می‌کنند که از این تعداد سه میلیون نفر در روسیه، دو میلیون و 500 هزار نفر در آمریکا، 600 هزار نفر در فرانسه، 600 هزار نفر در اوکراین و مابقی در گرجستان و سایر کشورها هستند که به دلیل این پراکندگی جمعیت، هنگام اتخاذ هر سیاستی در ارمنستان، حضور ارامنه در کشورهای دیگر نیز در نظر گرفته می‌شود.

سفیر ارمنستان در ایران، خاطرنشان کرد: در سیاست داخلی نیز تغییراتی را لحاظ کرده‌ایم که در گام اول مبارزه با رشوه‌خواری مدنظر است. وی افزود: با آغاز فعالیت اقتصادی در ارمنستان هیچ‌یک از مجموعه‌ها مانند مالیات، گمرک، پلیس، دادگستری و دادگاه نمی‌توانند در آن فعالیت‌ها دخالت داشته باشند و فرد فعال اقتصادی ازنظر حقوقی تضمین می‌شود.

تومانیان، با بیان اینکه در ارمنستان ثبت شرکت، خریدوفروش زمین و املاک بسیار راحت و سریع اتفاق می‌افتد، بیان کرد: بسیاری از بانک‌های معروف دنیا در ارمنستان فعال هستند، خدمات بانکی پیشرفته ارائه می‌شود و بهره دریافتی بسیار کم است.

وی تصریح کرد: ورود به بازار ارمنستان به‌مثابه ورود به بازار کشورهای اوراسیاست زیرا ارتباطات ارمنستان با این کشورها بدون هیچ تعرفه گمرکی است و همچنین ارتباطات ایران با کشورهای اوراسیا در بیش از 6 هزار نوع کالا بدون در نظر گرفتن تعرفه ترجیحی است.

سفیر ارمنستان در تهران، ادامه داد: این کشور در حوزه‌های دانش‌بنیان، خدمات فنی و مهندسی، کشاورزی و فرآوری محصولات، پارچه و انرژی‌های تجدید پذیر پیشرفته عمل می‌کند و در بخش صنایع معدنی البته نه به‌اندازه ایران، فعال است.

تومانیان، افزود: 90 درصد حجم مبادلات ایران و ارمنستان، مربوط به صادرات ایران است و این نشان می‌دهد ارمنستان بازار خوبی برای کالاها و محصولات ایرانی است.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *