قیمت و نرخ بیمه شخص ثالث 98 (+ نحوه محاسبه و جدول)


به گزارش تجارت‌نیوز، برای خرید بیمه شخص ثالث، قیمت و نرخ بیمه شخص ثالث یکی از عوامل مهم در زمان خرید این بیمه است که اهمیت بسیاری برای خریداران آن دارد. در این مطلب قصد داریم نحوه محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث، قیمت و استعلام بیمه شخص ثالث را در سال ۱۳۹۸ بررسی کنیم.

محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۹۸

در بیمه شخص ثالث یک مبلغ حق بیمه به عنوان حق بیمه پایه وجود دارد، که مقدار این مبلغ توسط بیمه مرکزی مشخص شده و در شرکت‌های بیمه اجرایی می‌شود. مبلغ حق بیمه پایه به میزان دیه و تعداد سیلندرهای ماشین بستگی دارد. به طور مثال مبلغ دیه در سال ۱۳۹۸ در ماه حرام ۳۶۰ میلیون تومان و در ماه غیر حرام به میزان ۲۷۰ میلیون تومان می‌باشد.

طبیعتا با افزایش نرخ دیه، قیمت بیمه شخص ثالث هم افزایش پیدا می‌کند و این مورد در افزایش ۱۵% نرخ بیمه شخص ثالث سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ مشهود است.

همانطور که مشاهده می‌کنید مبلغ پایه حق بیمه شخص ثالث برای اتومبیل‌های کمتر از ۴ سیلندر به میزان ۱۱٫۲۳۶٫۰۰۰ ریال و برای ماشین‌های پیکان و پراید به میزان ۱۳٫۳۰۶٫۰۰۰ ریال است. دقت کنید که این مبالغ برای تعهد بدنی یا دیه ۳۶۰ میلیون تومانی و تعهد مالی ۹ میلیون تومان است و برای بیمه‌های شخص ثالث صادر شده در سال ۹۸ معتبر می‌باشد.

همانطور که در بالا ذکر کردیم مبلغ پایه حق بیمه شخص ثالث یک مبلغ ثابت است، اما در محاسبه بیمه شخص ثالث ۹۸ عوامل دیگری مانند تخفیفات عدم خسارت یا جریمه‌های پرداخت دیرکرد می‌تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت نهایی بیمه نامه شخص ثالث شود. در تصویر زیر می‌توانید نرخ بیمه شخص ثالث برای اتومبیل‌های سواری را که بر اساس مقدار سال تخفیف آنها در سال ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است مشاهده کنید.

مقدار سال تخفیف پراید، پیکان و خودروهای مشابه خودروهای ۴ سیلندر مانند پژو، رنو و… خودروهای ۶ سیلندر
۱ سال تخفیف ۱٫۵۷۳٫۰۰۰ ۱٫۸۱۴٫۰۰۰ ۲٫۰۷۰٫۰۰۰
۲ سال تخفیف ۱٫۴۹۰٫۰۰۰ ۱٫۷۱۹٫۰۰۰ ۱٫۹۰۲٫۰۰۰
۳ سال تخفیف ۱٫۴۰۷٫۰۰۰ ۱٫۶۲۳٫۰۰۰ ۱٫۷۹۶٫۰۰۰
۴ سال تخفیف ۱٫۳۲۴٫۰۰۰ ۱٫۵۲۸٫۰۰۰ ۱٫۶۹۰٫۰۰۰
۵ سال تخفیف ۱٫۲۴۱٫۰۰۰ ۱٫۴۳۲٫۰۰۰ ۱٫۵۸۵٫۰۰۰
۶ سال تخفیف ۱٫۰۷۶٫۰۰۰ ۱٫۲۴۱٫۰۰۰ ۱٫۳۷۳٫۰۰۰
۷ سال تخفیف ۹۱۰٫۰۰۰ ۱٫۰۵۰٫۰۰۰ ۱٫۱۶۲٫۰۰۰
۸ سال تخفیف ۷۴۴٫۰۰۰ ۸۵۹٫۰۰۰ ۹۵۰٫۰۰۰
۹ سال تخفیف ۵۷۹٫۰۰۰ ۶۶۸٫۰۰۰ ۷۳۹٫۰۰۰
۱۰ سال تخفیف ۴۹۶٫۰۰۰ ۵۷۲٫۰۰۰ ۶۳۳٫۰۰۰

( مبالغ به تومان هستند)

روش محاسبه بیمه شخص ثالث سال ۹۸

موارد تاثیرگذار در محاسبه نرخ حق بیمه شخص ثالث عبارتند از:

-حق بیمه پایه: که در بالا اشاره کردیم مبلغ این حق بیمه توسط بیمه مرکزی به صورت سالیانه به شرکت‌های ‌بیمه‌ای اعلام می‌شود.

-تخفیف عدم خسارت: در صورتی که خسارتی به خودروی شما وارد نشود و از پوشش بیمه شخص ثالث استفاده‌ای نکنید، شامل تخفیف عدم خسارت خواهید شد. با توجه به جدول بالا، هر چقدر تعداد سال‌هایی که خسارت نداشته‌اید بیشتر باشد؛ مبلغ پرداختی شما برای بیمه نامه بعدی کمتر خواهد شد.

-جریمه دیرکرد: بیمه شخص ثالث جزو بیمه‌های اجباری است و عدم تمدید به موقع این بیمه نامه شامل جریمه برای شخص بیمه گذار خواهد بود. جریمه دیرکرد به صورت روزانه محاسبه می‌شود، به طور مثال مقدار آن برای ماشین‌های سواری در سال ۱۳۹۸ که با تخفیف عدم خسارت یکسال هستند را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

نوع خودرو مبلغ جریمه دیرکرد به صورت روزانه (ریال)
سواری کمتر از ۴ سیلندر ۲۹٫۲۴۵
سواری پیکان، پراید و سپند ۳۴٫۶۳۳
سایر سواری‌های چهار سیلندر ۴۰٫۷۱۳
سواری بیشتر از ۴ سیلندر ۴۵٫۴۶۱

پوشش مالی بیمه نامه شخص ثالث چیست؟

پوشش یا تعهد مالی به حداکثر مبلغی گفته می‌شود که شرکت بیمه موظف است در صورت وقوع خسارت مالی آن را پرداخت کند. پوشش مالی میزان حداقل و حداکثری دارد که حداقل آن در شرکت‌های بیمه به میزان ۹ میلیون تومان و حداکثر آن از بازه ۳۰ الی ۱۸۰ میلیون تومان در سال ۱۳۹۸ متغیر است.

داشتن پوشش مالیِ بیشتر در بیمه شخص ثالث، قیمت نهایی بیمه نامه را افزایش خواهد داد، اما وجود پوشش مالی در زمان وقوع خسارت، به دریافت خسارات کاملتر از شرکت بیمه منجر می‌شود.

تخفیف بیمه شخص ثالث در شرکت‌های بیمه

برای صدور بیمه شخص ثالث تا سال پیش، برخی از شرکت‌های بیمه طبق قانون بیمه شخص ثالث می‌توانستند تخفیف ۲٫۵ درصدی را به مشتریان ارائه دهند؛ اما از پایان سال ۹۷ بیمه مرکزی دستور عدم ارائه تخفیف برای بیمه شخص ثالث را به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرد که به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها دیگر این تخفیف را به بیمه گذاران ارائه نمی‌دهند.

جدول تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث در سال ۱۳۹۸

تخفیف عدم خسارت که در بالا مطرح کردیم می‌تواند روی قیمت بیمه نامه تاثیر بسیاری داشته باشد. نحوه محاسبه تخفیف بیمه شخص ثالث، طبق قانون جدید و در سال ۹۸، به صورت زیر است:

سال ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴
مقدار تخفیف (درصد) ۵ ۱۰ ۱۵ ۲۰ ۲۵ ۳۰ ۳۵ ۴۰ ۴۵ ۵۰ ۵۵ ۶۰ ۶۵ ۷۰

در جدول بالا مشاهده می‌کنید که حداکثر تخفیفی که در سال چهاردهم ارائه می‌شود به میزان ۷۰% است.

الحاقیه بیمه شخص ثالث سال ۹۸

قانون جدید بیمه شخص ثالث که بر اساس افزایش مبلغ دیه تصویب شده به این صورت است که در زمان افزایش نرخ دیه، مقدار تفاوت نرخ دیه جدید و نرخی که شرکت بیمه تعهد داده است بر عهده صندوق تامین خسارات جانی خواهد بود و نیازی به صدور الحاقیه برای بیمه نامه نیست.

خرید آسان و سریع بیمه شخص ثالث در شرکت بیمه آنلاین ازکی

خرید بیمه شخص ثالث نیاز به آگاهی از قیمت‌ها، تخفیف‌ها و شرایط شرکت‌های بیمه دارد و مراجعه به نمایندگی‌ها و گاهی دریافت اطلاعات اشتباه ممکن است به یک خرید نامناسب منجر شود.

با توجه به افزایش نرخ دیه در سال ۹۸، بهتر است بیمه شخص ثالثی را انتخاب کنید که پوشش‌های مناسبی را داشته باشد. ازین رو شما می‌توانید از طریق تماس با ازکی، راهنمایی کاملی درباره بیمه شخص ثالث دریافت و بیمه نامه خود را به صورت اینترنتی و آسان دریافت کنید.

به این صورت که در سایت azki.com، شما می‌توانید اطلاعات اتومبیل خود و بیمه نامه قبلی که داشته‌اید را در سایت وارد کرده و به صورت آنلاین قیمت‌های بیمه شخص ثالث را در شرکت‌های مختلف بیمه مقایسه کنید و سپس یک خرید راحت و بی دردسر از بین شرکت‌های معتبر ‌بیمه‌ای مانند بیمه شخص ثالث ایران، پاسارگاد، آسیا و … داشته باشید.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *