علت گرانی طلا در روزهای اخیر چیست؟


به گزارش تجارت‌نیوز، طبق اعلام اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران قیمت سکه قدیم در امروز در بالاترین قیمت شش میلیون و ۶۵ هزار تومان و در کمترین قیمت پنج میلیون و ۷۸۰ هزار تومان بوده است. طبق ارقام مندرج در سایت این اتحادیه، قیمت طلا ۱۸ عیار نیز امروز در بالاترین قیمت ۶۲۱ هزار تومان و کمترین قیمت ۵۹۱ هزار تومان بوده است.

قیمت طلا و سکه در ساعت ۱۷ – اتحادیه طلا

علت گرانی سکه و طلا نسبت به هفته گذشته چیست؟

در این مورد صبح امروز دبیر اتحادیه طلای تهران گفته بود: با توجه به نااطمینانی‌های اخیر سیاسی و اقتصادی که ناشی از شیوع بیماری کرونا است سرمایه‌گذاران سرمایه‌هایشان را به سمت بازار طلا هدایت کرده‌اند تا به این شکل بتوانند سرمایه‌های امنی را برای خود پس‌انداز کنند. آنچه که از وضعیت اقتصاد جهان قابل پیش‌بینی است قیمت طلا در روز یکشنبه احتمالا مجدد گران شود.

نادر بذرافشان افزود: طبق آخرین ارزیابی‌ها قیمت انس جهانی طلا طی چهار روز اخیر ۵۰ دلار افزایش یافته است، این افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی و به دنبال آن افزایش قیمت دلار در بازار ایران باعث شد قیمت طلا گران حدود هفت درصد گران شود.

امروز صبح دنیای اقتصاد نیز درباره گرانی طلا در روز گذشته، نوشته بود: علاوه بر جهش نرخ دلار در روز شنبه، رشد چشمگیر طلای جهانی هم محرک رکوردشکنی بهای این فلز گرانبها در داخل کشور شد. اونس طلای جهانی روز جمعه در پی ترس از پیامدهای منفی ویروس کرونا برای اقتصاد جهانی به سطح ۱۶۴۳ دلار (بالاترین از سال ۲۰۱۳) رسید. البته هجوم سرمایه‌گذاران داخلی با بازگشت ایران به لیست سیاه FATF هم زمینه را برای قیمت بی‌سابقه سکه بیش از پیش فراهم کرد.

درباره بازارهای جهانی بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو که در ۲۱ فوریه منتشر شده، اکثریت تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت به افزایش قیمت طلا در هفته پیش رو خوش‌بین هستند. برخی از تحلیلگران قیمت هزار و ۸۰۰ دلار را برای طلا پیش‌بینی کرده‌اند.

در همین حال روزنامه مردم‌سالاری هم نوشته بود: این‌روزها با شیوع تدریجی ویروس کرونا در ایران از سویی و ورود مجدد ایران به لیست سیاه FATFاز سویی دیگر، شوک‌های متعددی به بازارهای سرمایه، ارز و طلا تحمیل شد بطوریکه بزرگترین شوک ارزی و طلایی شش ماهه اخیر به بازار‌های دلار و طلا وارد شد.

تحلیل روزنامه ایران نیز این بوده است: درنخستین روز هفته جاری و سومین روز از آخرین ماه سال، بازارهای سرمایه‌گذاری ایران با ۲ رخداد مهم روبه‌رو شد که در قالب ریسک‌های جدید خود را به نمایش گذاشتند. دراین روز انتشار اخبار شیوع ویروس «کرونا» در تعداد زیادی از شهرهای کشور، قرار گرفتن دوباره ایران در لیست سیاه کارگروه اقدام مالی یا FATF ریسک‌های تازه‌ای بود که اقتصاد ایران و بازارهای مختلف را تحت تأثیر خود قرار دادند.

روزنامه آقتاب یزد نیز در نوسانات بازارهای طلا و ارز نوشته است:  قیمت‌ها در بازارهای مالی ایران تنها دو روز پس از قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF شاهد رشد هیجانی است. افزایش قیمت نرخ ارز و طلا و شاخص بورس از تاثیرات این امر است. برخی فعالان اقتصادی معتقدند این تاثیرات کوتاه مدت و به خاطر فضای هیجانی بازار است. برخی نیز معتقدند به دلیل کسری تراز ارزی کشور و مشکلاتی که با کشور چین به دلیل بحث کرونا دیده می‌شود، بازارهای مالی ایران تحت تاثیر قرار گرفته است.

آیا این روند نوسانی بازار طلا ادامه‌دار است یا در یک مقطع زمانی کوتاه به پایان می‌رسد؟منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *