تعادل بخشیدن به تراز تجاری ایران و برزیل را دنبال می‌کنیم


نشست اتاق مشترک ایران و برزیل، با حضور سفیر جدید ایران در برزیل برگزار شد. در این نشست ضمن تشریح مکانیسم‌های بانکی پیش بینی شده برای ارتباط مستمر با برزیل، طراحی سازوکار تهاتر با این کشور نیز مورد تأکید قرار گرفت. معاون بین‌الملل اتاق ایران نیز از موافقت بانک مرکزی با موضوع تهاتر و تلاش برای ایجاد این سازوکار خبر داد.

محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران با اعلام این خبر که در نشست اتاق‌های مشترک با رئیس‌کل بانک مرکزی و موافقت ایشان با بحث تهاتر، از مصوبات مهمی که حاصل از این نشست بود سخن گفت و ادامه داد: تا به امروز 4 مورد از این مصوبات، عملیاتی شده است.

وی همچنین از توافق وزارت امور خارجه و دیگر نهادهای مربوط با تعیین سازوکاری برای همکاری سازمان توسعه تجارت و اتاق ایران در ایجاد دفاتر تجاری و بازاریابی در کشورهای همسایه، چین و هند در قدم اول و تعیین رایزنان بازرگانی از سوی این دو نهاد خبر داد.

او در ادامه ارزش پیدا کردن تولید در ایران و تلاش برای تقویت توسعه صادرات غیرنفتی کشور را برای بخش خصوصی واقعی ارزشمند خواند و افزود: در حال حاضر به همت عالی بخش خصوصی برای توسعه صادرات نیازمندیم.

کرباسی، برزیل را بازاری مهم و قابل توجه برای ایران دانست و سهم نیم درصدی ایران از کل تجارت بین‌المللی این کشور را بسیار ناچیز برشمرد و تصریح کرد: در حال حاضر 90 درصد از کل حجم تجارت بین دو کشور مربوط به واردات ایران از برزیل است. نبود تعادل در تراز تجاری بین ایران و برزیل، موضوعی است که باید در اسرع وقت حل‌وفصل شود و این مهم تنها با همت بخش خصوصی و حمایت‌های دولت در فراهم کردن بسترهای لازم برای صادرات، اتفاق می‌افتد.

معاون بین‌الملل اتاق ایران تهاتر را سازوکار دیگری عنوان کرد که می‌تواند به بهبود شرایط صادراتی کشور کمک کند.

در این نشست علیرضا رفیعی‌پور، رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل نیز حضور داشت و ضمن تأکید بر لزوم تنوع دادن به محصولات صادراتی، گفت: امروز روی واردات دارو، واکسن، محصولات تک و بیولوژیک از برزیل نیز تمرکز داریم و تنها خود را محدود به مواد غذایی و محصولات پروتئینی نمی‌کنیم.

حسین غریبی، سفیر جدید ایران در برزیل نیز با بیان این مطلب که رشد تجارت باید به کمک بخش خصوصی انجام شود، تشریح کرد: در همین شرایط که با تحریم عجیب‌وغریب بانک مرکزی ایران مواجه هستیم، همچنان تجارت ایران ادامه دارد و این را مدیون بخش خصوصی هستیم.

او در ادامه نکته مهم برای بهبود سطح مناسبات دو کشور را در قوم اول حفظ شرایط جاری در سال 98 و در قدم دوم تلاش برای توسعه سطح روابط دانست. بر اساس اظهارات وی انتقال تحولات و اطلاعات مربوط به بازار برزیل از سوی سفارتخانه به طور مداوم انجام می‌شود. در این باره باید ارتباط مستمری بین اتاق ایران، اتاق مشترک ایران و برزیل و سفارتخانه برقرار باشد.

غریبی برگزاری نمایشگاه معرفی توانمندی‌های اقتصادی و تجاری ایران در برزیل را نیز به عنوان یک راهکار معرفی کرد و گفت: به محض مستقر شدن در دفتر نمایندگانی ایران در برزیل، این موضوع را دنبال می‌کنم. البته پیش از هر چیز باید بازار و نیازهای آن را بررسی کرده و متناسب با آن از شرکت‌های فعال ایرانی دعوت کنیم تا در قالب نمایشگاهی به معرفی محصولات و خدمات خود بپردازند.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *