بورس در اسفند ماه چه رفتاری خواهد داشت؟


به گزارش تجارت‌نیوز، اولین روز معاملاتی اسفند ماه در حالی به پایان رسید که شاخص کل بورس تهران در پنج دقیقه ابتدایی با افتی ۱۱هزار واحدی مواجه شده بود اما در ادامه روز، این شاخص روند صعودی به خود گرفت و در پایان با رشدی نزدیک به سه هزار واحد به کار خود پایان داد.

در حالی که عموما در اواخر سال از شدت رشد بورس کاسته می‌شود و بعضا در اسفندماه شاهد بازدهی منفی شاخص هستیم اما عملکرد شاخص کل بورس در سال گذشته و رشد ۱۳٫۵درصدی آن به عنوان خبری خوش می‌تواند سهامداران را به ادامه روند صعودی تا پایان سال امیدوار کند.

در پایان اسفند ماه ۹۷ شاخص بورس با رشدی ۱۳٫۵ درصدی نسبت به ماه اسفند به ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد رسید تا بازدهی بورس را در کل سال به ۸۶ درصد برساند. شاخص کل هم‌وزن نیز با رشدی ۱۰٫۸ درصدی بازدهی خود را از ابتدای سال به ۹۱٫۸ درصد رساند.

طی ۲۰ روز معاملاتی اسفند ماه سال ۹۷ ارزش معاملات با رشدی ۱۰۶ درصدی نسبت به بهمن ماه همان سال به ۲۰۱ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال رسید و حجم سهام معامله‌شده نیز از ۳۶ میلیارد برگه سهم به بیش از ۵۵ میلیارد سهم افزایش یافت تا رشدی ۵۳ درصدی را تجربه کند. بر این اساس حجم معاملات اسفند ماه ۹٫۵درصد کل حجم معاملات و ۱۲٫۵درصد از ارزش معاملات کل بورس را شامل می‌شد.

در مقایسه با اسفند ماه نیز اگرچه از نظر حجم، معاملات بورس اوراق بهادار تهران رشدی ۱۶ تنها درصدی داشته ولی ارزش معاملات این ماه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی ۱۱۲ درصدی را نشان می‌دهد روندی که حاکی از افزایش قیمت شدید سهام در یک ماه اخیر بوده است.

همچنین در اسفند ماه سال ۹۷ نماد تنوین به عنوان ششمین عرضه اولیه سال ۹۷ وارد بورس شد تا ارزش کل عرضه اولیه‌های سال ۹۷ را به ۱۲ هزار و ۴۰۸ میلیارد ریال برساند.

این در حالی است که در سال ۹۸ تاکنون ۱۸ نماد عرضه اولیه شدند و به گفته معاون ناشران و اعضای شرکت بورس، سه نماد دیگر نیز در اسفند عرضه اولیه خواهند شد.

در میان صنایع منتخب در اسفند ماه نیز بیشترین ارزش معاملات صنایع نیز مربوط به دو گروه محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بود که به ترتیب ۲۳ و ۱۳٫۵ درصد از کل ارزش معاملات آخرین ماه سال ۹۷ را ننشکیل می‌دادند.

با وجود این در صورتی که بورس عملکردی حداقل مشابه اسفند سال گذشته داشته باشد، رشد شاخص حدود ۲۵ درصد خواهد بود که می‌تواند بازدهی کل امسال بازار سهام را به بالای ۲۰۰ درصد برساند.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *