بخشنامه جهش تولید به بانک‌ها ابلاغ شدوزیر امور اقتصادی و دارایی طی بخشنامه‌ای خطاب به معاونان، مدیران عامل بانک‌ها، بیمه‌ها و رؤسای سازمان‌های تابعه این وزارتخانه، محورهای کاری متناسب با شعار سال ۹۹ را ابلاغ کرد.

به گزارش وزارت اقتصاد، فرهاد دژپسند در این بخشنامه، تصریح می‌کند: انتخاب عنوان سال «جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری برای سال ۱۳۹۹، در امتداد شعار «رونق تولید» سال قبل صورت گرفته است.

وزیر اقتصاد با یادآوری اینکه، جهش تولید در بستر محیط با ثبات اقتصادی، فضای کسب‌وکار مناسب، نظام تأمین مالی کارآمد و چارچوب سیاست‌گذاری هوشمند محقق خواهد شد، دستیابی به آن را در گرو تقویت بخش‌های پیشران اقتصادی و زنجیره‌های تولید، تشویق سرمایه‌گذاری، حمایت از نوآوری و رفع موانع تولید معرفی می‌کند.

دژپسند با بیان اینکه در راستای جهش تولید باید دارایی‌ها و منابع دولت را به کاراترین شکل استفاده و اعتبارات بانکی را در مسیر تولید هدایت کرد، تأکید می‌کند: نظام‌های بانکی، بیمه‌ای و گمرکی را در خدمت تولید و تجارت درآوریم و نظام مالیاتی را با همین نگاه بازآرایی کنیم.

وزیر اقتصاد با تصریح اینکه برای به جهش درآوردن تولید باید هوشمندانه عمل کرده و مفهوم اقتصاد هوشمند را در همین ارتباط تعریف و اجرا کنیم، بیان می‌کند: اقتصاد هوشمند ابزاری برای برداشتن گام‌های بزرگ با استفاده از منابع تحدید شده و عبور از تنگناهای اقتصادی است.

دژپسند در ادامه پنج محور «تأمین مالی»، «تقویت سرمایه‌گذاری»، «توسعه تجارت خارجی»، «بهبود محیط کسب‌وکار» و «انضباط مالی و مولدسازی دارایی‌های دولت» را با فهرست اقدامات مربوط به هر یک از محورهای مذکور معرفی و برای اجرای اقدامات مرتبط با وظایف و مأموریت‌های هر یک از معاونت‌ها، بانک‌ها، بیمه‌ها و سازمان‌های وابسته و تابعه این وزارتخانه در قالب یک برنامه عملیاتی مدون، شامل اهداف، گام‌ها و معیارهای ارزیابی عملکرد دقیق، در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با حداکثر اهتمام تأکید می‌کند.

از جمله اقدامات مورد تأکید وزیر اقتصاد برای محور تأمین مالی می‌توان به اولویت اعطای تسهیلات بانکی به بنگاه‌های ارائه‌دهنده برنامه مشخص و عملیاتی برای جهش تولید و تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی با هدف حفظ و افزایش سطح تولید؛ اشاره کرد.

برای محور تقویت سرمایه‌گذاری نیز به اقداماتی چون تقویت و گسترش نظارت مؤثر بر طرح‌های سرمایه‌گذاری موجود با هدف شناسایی و رفع مشکلات آنها و پیگیری اجرای فاینانس‌های خارجی و تسهیلات سازمان‌های توسعه‌ای بین‌المللی و تشکیل کمیته راهبردی با دستگاه‌های ذی‌ربط برای اجرایی کردن پروژه‌های مربوطه اشاره شده است.

بنا بر این گزارش توسعه تجارت خارجی سرفصل دیگری از این بخشنامه است که  دژپسند بر تحقق اقدامات این فصل تأکید نموده است که از جمله این اقدامات توسعه سامانه‌های الکترونیکی در حوزه گمرک با هدف دستیابی به تجارت خارجی و تجارت آسان به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های اصلی جهش صادراتو تسهیل فرایند واردات کالای سرمایه‌ای و مواد اولیه تولید از طریق کاهش فرآیندها و تسهیل دریافت تضامین گمرکی است.

وزیر اقتصاد در ادامه، محور بهبود محیط کسب‌وکار را به‌عنوان یکی دیگر از فصول وظایف ستاد وزارت اقتصاد و سازمان‌های زیرمجموعه در راستای تحقق جهش تولید عنوان و به اقدامات این بخش همچون تسریع در سامان‌دهی نظام مجوزهای کشور و توسعه و تکمیل درگاه ملی مجوزها و الکترونیکی کردن فرآیند صدور کلیه مجوزهای مجموعه وزارت توأم با کاهش زمان و هزینه صدور اشاره می‌کند.

وزیر اقتصاد در ادامه، انضباط مالی و مولدسازی دارایی‌های دولت را به‌عنوان یکی از فصول مهم در راستای تحقق جهش تولید مورد اشاره قرار داده و بر اقدامات این بخش از جمله تجدید ساختار شرکت‌های زیان ده دولتی و اولویت‌گذاری در واگذاری‌ها بر اساس کمک به امر جهش تولید و تأمین غیر تورمی منابع بودجه عمومی از طریق افزایش سهم اوراق نقدی و افزایش مصارف بودجه عمومی دولت برای تحریک تقاضا و اجرای سیاست ضد چرخه‌ای برای رفع رکود تأکید می‌کند.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *