افزایش نرخ بیکاری در مردان / خروج ۲۱۰ هزار شاغل از بخش کشاورزی و صنعت


به گزارش تجارت‌نیوز، نرخ بیکاری در زمستان سال گذشته بدون تغییر نسبت به فصل قبل در سطح ۱۰٫۶ درصد باقی ماند.

بر اساس اطلاعیه مرکز آمار، در زمستان سال ۱۳۹۸ نرخ بیکاری به ۱۰٫۶ درصد رسید که نسبت به زمستان سال ۱۳۹۷ معادل ۱٫۷ درصد کاهش داشته است. در زمستان سال گذشته جمعیت بیکاری ۱۵ ساله و بیشتر به کمتر از سه میلیون نفر و معادل دو میلیون و ۷۸۸ هزار نفر رسید.

همچنین آمارها نشان می‌دهد نرخ بیکاری در شهرها بیشتر از مناطق روستایی بوده، به طوری که نرخ بیکاری در مناطق شهری کشور در زمستان سال گذشته با کاهش دو درصدی نسبت به زمستان سال قبل به ۱۱٫۴ درصد رسیده و از سوی دیگر نرخ بیکاری در مناطق روستایی در دوره مذکور به ۸٫۵ درصد رسیده است.

در زمستان سال گذشته نرخ بیکاری در مناطق روستایی نسبت به فصل پاییز ۱٫۴ درصد افزایش داشته در حالی که در مناطق شهری کاهش داشته است.

کاهش شکاف بیکاری بین زنان و مردان

آمار وضعیت جمعیت بیکاری (۱۵ ساله و بیشتر) نشان می‌دهد نرخ بیکاری مردان در زمستان سال ۱۳۹۸ نسبت به فصل قبل افزایش داشته و از ۸٫۹ درصد به ۹٫۲ درصد رسیده، از سوی دیگر نرخ بیکاری زنان نیز در این فصل به ۱۷٫۲ درصد رسیده که نسبت به فصل قبل ۰٫۱ درصد کاش داشته است.

بررسی نشان می‌هد شکاف نرخ بیکاری در میان زنان و مردان که در پاییز سال گذشته معادل ۸٫۴ درصد بود در زمستان به هشت درصد کاهش یافته است.

خروج کشاورزان و صنعتگران از شغل خود و ورود به مشاغل خدماتی

بررسی سهم بخش‌های مختلف اقتصادی از شاغلان کشور نشان می‌دهد طی دوره یک‌ساله زمستان ۹۷ تا زمستان ۹۸ اشتغال در بخش‌های کشاورزی و صنعت کاسته شده و به اشتغال در بخش خدماتی کشور افزوده شده است.

با کاهش اشتغال در بخش‌های کشاورزی و صنعت در زمستان سال ۱۳۹۸ نسبت به زمستان سال ۱۳۹۷، سهم اشتغال بخش خدمات از  طی دوره مذکور از ۵۱٫۷ درصد به ۵۲٫۷ درصد افزایش یافته است.

طی دوره یک‌ساله زمستان سال ۱۳۹۷ تا زمستان سال ۱۳۹۸، بیش از ۸۰ هزار نفر از شاغلان در بخش کشاورزی و بیش از ۱۲۰ هزار نفر از شاغلان در بخش صنعت کاسته شده است. طی همین دوره بیش از ۲۶۵ هزار نفر به شاغلین بخش خدمات اضافه شده است.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *