اتفاق نگران‌کننده در اقتصاد ایران / بدهی دولت به بانک مرکزی یک ساله 2 برابر شد


روند کاهش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی همچنان ادامه دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد طی ۹ماهه ابتدایی سال جاری بدهی‌ سیستم بانکی به بانک مرکزی با کاهش ۱۹٫۳ درصدی همراه بوده است.

از ابتدای شروع به کار دولت روحانی (شهریور ماه سال ۱۳۹۲) تا آذر ماه سال جاری بدهی‌ سیستم بانکی به بانک مرکزی بیش از دو برابر شده است.

سال گذشته بدهی‌ بانک‌ها به بانک مرکزی روند متفاوتی را پشت سر گذاشت، به طوری که در هفت ماهه ابتدایی سال گذشته که اقتصاد کشور دچار بحران ارزی شده بود بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی روند صعودی به خود گرفت و در مهر ماه به بالاترین سطح تاریخی خود معادل ۱۶۰ هزار میلیارد تومان رسید.

رشد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی که ناشی از افزایش اضافه برداشت آنها بوده در سال گذشته به مرز هشدار رسید و در همین راستا برای کاهش بدهی‌های بانکی به بانک مرکزی، اقدام به تهاتر بدهی‌های بخش دولتی و بانک‌ها با بانک مرکزی شد.

بررسی آمارها نشان می‌دهد از فروردین ماه سال گذشته تا آذر ماه سال جاری بیشترین میزان افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی متعلق به مهر ماه سال ۱۳۹۷ بوده است.

بدهی‌ سیستم بانکی به بانک مرکزی در آذر ماه امسال با افت ۴٫۸ درصدی نسبت به آذر ماه سال گذشته به ۱۱۱ هزار میلیارد تومان رسیده؛ این در حالی است که بدهی دولت به بانک مرکزی در همین مدت بیش از ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی به دلیل انتقال بخشی از بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی و همچنین انتقال بدهی برخی از شرکت‌های دولتی به بانک مرکزی بوده است.

بدهی که دولت به بانک مرکزی در پایان آذر ماه امسال  نسبت به سال گذشته با رشد ۱۰۱ درصدی به ۸۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *